Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 278 881 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Himalayan Trilogy once again, part 3 - Annapurna West Face. Tryptyk Reaktywacja, cz. 3: mBank Annapurna West Face Expedition. /Version english and polish/

środa, 02 lipca 2008 7:02

Jak zdobywali Ama Dablam - relacja Piotr Morawski

Problemy zaczęły się na lotnisku. Mieliśmy ruszyć 15-go, ale niestety samolot spóźnił się kilka godzin. W związku z tym, nie mieliśmy dalszych połączeń i wylot trzeba było odłożyć o jeden dzien. Na szczęście, jak to zwykle bywa, na początku były problemy, a potem już poszło jak po maśle.

W Katmandu sprawnie załatwiliśmy formalności i już byliśmy w samolocie do Lukli. Krotki trekking po jednej z najpiękniejszych dolin świata Solo Khumbu i docieramy do stóp Ama Dablam. Zdziwienie.

1piotrek-w-bazie-pod-ama-dablama.JPG

Zazwyczaj jest to popularna góra, a poza nami nikogo nie ma w bazie. Poza tym Ama Dablam wygląda na skalno-lodową. Ani grama śniegu. Jak na warunki himalajskiej zimy: zimno, wietrznie, bezśnieżnie… Mimo tego od razu ruszyliśmy do pracy.

Z ciężkimi ładunkami doszliśmy do jedynki już 26 marca. Następnego dnia z Peterem zaporęczowaliśmy drogę do dwójki. Piękna, na wielu zdjęciach śnieżna grań, okazała się czystą skałą. Stare poręczówki znaleźliśmy w kilku miejscach, resztę musieliśmy położyć sami. Nagle Ama Dablam z “trekingowej gory”, gdzie liny poręczowe idą od bazy do szczytu, zaczęła od nas wymagać skalnego wspinania. I to jeszcze z plecakami. Właściwie o to nam chodziło. Mogliśmy się powspinać i to jeszcze w tak pięknych okolicznościach przyrody.
Zeszliśmy do bazy na odpoczynek. Przecież to aklimatyzacja i nie ma się gdzie śpieszyć. Zabawiliśmy 2 noce i znowu hajda do góry.

2na-skalnej-grani-ama-dablama.JPG

Ciężkie wory, droga daleka. 31 marca dotarliśmy do obozu II na wysokości 6050 m, a następnego dnia zaporęczowaliśmy drogę do trojki. Najpierw lodowo-skalna przełęcz (pamiętam zdjęcia jak ludzie tam szli po śniegu), potem skalny kuluar i lodowa ściana. Cały czas wspinanie, nie zawsze przyjemne, ale przynoszące dużo satysfakcji. Już drugiego kwietnia przenieśliśmy się całą czwórką (przypomnę: Piotr Pustelnik, Peter Hamor, Darek Załuski i ja) do obozu III na wysokości 6450 m, na mniejszym z dwóch amadablamowych seraków. Byliśmy gotowi na wierzchołek.

Start dopiero gdy przyszło słońce. Już pierwsze metry okazały się lodowym wspinaniem, stare liny gdzieś zniknęły. Właściwie do samego wierzchołka zamiast upragnionego śniegu, w którym można by trochę podreptać mieliśmy lód. Ale warto było. 3 kwietnia stanęliśmy z Peterem Hamorem na szczycie. Oczywiście Everest schował się za chmurami, ale i tak widoki były przepiękne.

3peter-hamor-i-piotr-morawski-na-szczyciea.JPG

Dzień później, 4 kwietnia, na szczycie stanęli również Piotr Pustelnik i Darek Załuski. Nasza aklimatyzacja dobiegła końca. Od przybycia do bazy, do zejścia na dół spędziliśmy pod górą 14 nocy. Z czego zaledwie 6 nocy w bazie na 4550 m, a resztę wyżej. Chodziliśmy spokojnie, jedliśmy dobrze, spaliśmy wysoko, weszliśmy na szczyt. Mam nadzieje, ze dobrze się zaaklimatyzowaliśmy przed naszym następnym, głównym celem. Poza tym stanowimy świetny, zgrany zespół, a to też się liczy!

A teraz w Nepalu zbliżają się pierwsze demokratyczne wybory do parlamentu. Całe Katmandu i cały kraj jest sparaliżowany. Do tego niespodziewane opady śniegu pozrywały drogi w rejonie Annapurny. Mamy pierwsze zadanie - dostać się do bazy pod Annapurną… A drugie… Cóż, trzymajcie kciuki jak dotychczas, a na pewno nam się uda!

Piotr Morawski (Alpinus)

Źródła: Alpinus i  - http://www.mounteverest.net/ - http://www.piotrmorawski.com/


Podziel się
oceń
0
4

komentarze (25) | dodaj komentarz

Himalayan Trilogy once again, part 2 - Annapurna West Face. Tryptyk Reaktywacja, cz. 2: mBank Annapurna West Face Expedition. /Version english and polish/

wtorek, 15 kwietnia 2008 10:41

Tryptych summits Ama Dablam - Pustelnik & team on to Annapurna.

tryptyk_reaktywacja-mini.jpgThe acclimatization stage of the mBank Annapurna West Face Expedition (Himalayan Tryptych Reactivated) has been completed. All members of the team reached the summit of Ama Dablam (6812 metres above the sea level).

Piotr Morawski and Peter Hamor summitted on the 3rd of April, while Piotr Pustelnik and Darek Zaluski reached the summit the following day (4th April).
amadablam.jpg

The climbers will now be transported by helicopter to their base camp beneath the north face of Annapurna (8091 m) and an attempt at a first ever repeat of the Czech route on the north-west face of the peak. For Piotr Pustelnik this will also be a chance to finish his last of his 14, 8000ers.

Despite being one of the lowest eight-thousanders, Annapurna is definitely one of the most dangerous mountains in the world. By the year 2005, only 103 people had reached its summit while 56 have died attempting it.

The Annapurna massif consists of six main summits: the main one (8091m) as well as five others rising over 7000m. Interestingly, it was the first eight-thousander ever climbed – by Maurice Herzog and Louise Lachenal on 3rd June 1950. Eight Polish mountaineers have repeated this feat so far:

1987 – Artur Hajzer & Jerzy Kukuczka (first winter ascent)
1991 – Bogdan Stefko, Krzysztof Wielicki, Wanda Rutkiewicz, Ryszard Pawlowski and Mariusz Sprutta
1996 – Andrzej Marciniak

The mBank Expeditions

The mBank Expeditions have already tried to reach the summit three times, including twice (in 2004 and 2005) along the Bonnington’s route on the south face.

In 2006, the “Himalayan Triptych” made up of Piotr Pustelnik, Piotr Morawski (Poland), Peter Hamor (Slovakia) and Don Bowie (USA) focused their efforts on the eastern ridge of Annapurna that had been climbed merely twice before. However, Peter Hamor was the only one to reach the main summit on 21st May while Piotr Pustelnik and Piotr Morawski got as far as the eastern summit (8010m). They turned back to rescue a Tibetan climber afflicted by snow blindness.

This year Piotr Pustelnik decided to return to Annapurna with a tried-and-tested team consisting of himself as the main coordinator, Peter Hamor, Piotr Morawski and Dariusz Zaluski, who will have the double role of a film maker.

Piotr Pustelnik has been climbing in the highest mountains since 1985, ascended all but one eight-thousand-meter high peak and has participated in many expeditions in the Himalayas, Karakoram, and all over the world.

Peter Hamor, the best Slovakian mountaineer has ascended five eight-thousanders (two of them as the first ever Slovak).

Piotr Morawski has climbed four eight-thousanders and was the first to ascend Shisha Pangma in winter.

Dariusz Zaluski has climbed four eight-thousanders and has taken part in many winter expeditions; he combines climbing with professional film-making and has authored many award-winning documentaries about the highest mountains of the world.

oryginal post by : - http://www.climbinghimalayas.eu/

Wyprawa Tryptyk Reaktywacja: mBank Annapurna West Face Expedition rozpoczęta.

tryptyk_reaktywacja-mini.jpgDzień 23

Po wejściu na Ama Dablam 8 kwietnia członkowie wyprawy dotarli do Lukli, skąd zamierzają szybko przedostać się do Kathmandu.

Zamkną w ten sposób pierwszy etap wyprawy, czyli przygotowanie aklimatyzacyjne przed jej celem głównym – Annapurną.

Dzień 18/19 Ama Dablam - zdobyta.amadablam.jpg

Wstępny, aklimatyzacyjny etap wyprawy został zrealizowany. Członkowie wyprawy Tryptyk Reaktywacja mBank Annapurna West Face Expedition weszli na szczyt Ama Dablam (6812 m n.p.m.). 3 kwietnia na wierzchołku stanęli: Piotr Morawski i Peter Hamor, 4 kwietnia: Piotr Pustelnik i Dariusz Załuski.

Obecnie uczestnicy wyprawy przemieszczają się w kierunku bazy pod Annapurną, aby rozpocząć realizację głównego zadania.

Dzień 15

Członkowie wyprawy, po dwudniowym odpoczynku w bazie, osiągnęli 31 marca ponownie obóz II. Wyjście to miało na celu doposażenie tego obozu i przygotowanie do kolejnego etapu, jakim jest założenie obozu III. Himalaiści konsekwentnie realizują plan zdobycia aklimatyzacji na Ama Dablam przed głównym celem wyprawy, jakim jest Annapurna…

Dzień 11

26 marca członkowie wyprawy założyli obóz I na wysokości 5700 m, a 27 kontynuowali pracę, co zaowocowało założeniem obozu II na wysokości 6100 m. Za dwa dni ekipa planuje założyć obóz III…

Dzień 9

Członkowie wyprawy dotarli już pod Ama Dablam. Najbliższy ich cel to wyjście w góry i założenie obozu I. Na Ama Dablam planują uzyskać aklimatyzację przed głównym celem wyprawy - Annapurną.

Dzień 5

Członkowie wyprawy doleciali do Lukli, a stamtąd po dwóch godzinach marszu dotarli do Phakding (2610 m n.p.m.). Jest to duże osiedle położone w połowie drogi pomiędzy lądowiskiem w Lukli a Namche Bazar. Jest to miejsce na nocleg, ponieważ następny dzień polega na pokonaniu niezwykle męczącego, ponad trzygodzinnego podejścia do stolicy obwodu Khumbu.
Pogoda, nastroje i samopoczucie uczestników bardzo dobre.

Dzień 3

Z informacji przekazanym drogą sms-ową wynika, że cała ekipa wylądowała 17 marca w Kathmandu. Podróż przebiegała z niemałymi przygodami.

Na lotnisku w Delhi okazało się, że ktoś wyrwał z zestawów biletowych Piotra Morawskiego i Dariusza Załuskiego bilety na przelot do Kathmandu, co spowodowało uszczuplenie zawartości ich kieszeni o całe 400 $. Na koniec dnia w miłej i kulturalnej knajpce ktoś ukradł Piotrowi Morawskiemu sandały…
18 marca członkowie wyprawy mieli odbyć obowiązkowe spotkanie w Ministerstwie Turystyki.

źródło :  - http://www.goryonline.com/


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (19) | dodaj komentarz

Himalayan Trilogy once again, part 1 - Annapurna West Face. Tryptyk Reaktywacja, cz. 1: mBank Annapurna West Face Expedition. /Version english and polish/

sobota, 15 marca 2008 7:00
Breaking news:
Piotr Pustelnik comes out of retirement - Himalayan Trilogy team for dream ascents 

   It's time for showdown; Piotr Pustelnik is coming out of retirement - in Polish style! In a late night mail /03:00 am EST Oct 29, 2007 / , Piotr revealed his plans to ExplorersWeb.

           
      Piotr Pustelnik                                        Peter Hamor, Piotr Pustelnik, Piotr Morawski  

 Dodo Kopold (left), Piotr Morawski (middle) and Peter Hamor in BC with Nanga's summit bagged this summer.

The Himalayan Trilogy dream team (Piotr Pustelnik, Piotr Morawski and Peter Hamor) are coming back to Himalayas next spring, and that's just the beginning! All in all Piotr has climbed 13 main summits and 8000m peaks 16 times.

2008: The north-west face of Annapurna!

"These two incredible guys (Morawski and Hamor) want to join me on Annapurna again." In early spring 2008, the trio will show up on the slopes of the north-west face of Annapurna.

"We want to repeat the Czech route from 1988 (the expedition led by J. Drlik put J. Nezerka, J. Martis on the summit).

"After acclimatization on Ama Dablam, we will try to complete it in one push. We find this route a bit longer and exposed to the wind, but less dangerous than the classic north face route."

2008: traverse from G1 to G2 and G3!

"The rest of our plans cover the next three seasons. In the same ( 2008) season - following the climbing spirit and dreams of my mountain guru, Woytek Kurtyka - we want to complete his two ideas: We want to make the long traverse from G1 to G2 and G3 starting via the original (first ascent) American line to G1, then to Gasherbrum La and on the ridge thru Gasherbrum East to G2 and G3.

2009: All Broad Peaks! ...and the north-west rigde of Rakaposhi...

"In the next season we want to climb all Broad Peaks; starting from Godwin Austen Glacier and ending on Concordia."

The last project is the north-west rigde of Rakaposhi.

2006 ExWeb awards

Grabbing the second place in the ExWeb awards last year (topped only by the truth on Nangpa La), the Himalayan Trilogy team outshone everything.

There were rescues of other climbers, and incredible summits, one after the other. The team acclimatized on Cho Oyu, moved to Annapurna; and finally to Broad Peak in Pakistan. There were no porters, no oxygen - just a small band of frends, including an American and a Tibetan climber on Anna.

"Time to sum things up"

Piotr Pustelnik only looked back on his final 8000er, Broad Peak, with bitter-sweet memories. He had summited, but not in the way he had wanted, and he was happy he didn't have to return, he said.

Still, he had climbed 13 of the worlds tallest – and only one had eluded him: Annapurna. He wrote in his farewell dispatch, "So, it’s the end of our 'Triptych', our plan which was rather extraordinary for me - a superb experience at the end of my career in the highest mountains. From a satellite phone in Broad Peak’s base camp, Piotr Pustelnik."

Not so fast!

Now Piotr has to eat his words. But what is life, if not for living! Folks like Piotr do it best closest to the clouds, on the amazing arena of the Himalayan giants. Win or lose, the battle is golden. Welcome back, Piotr!

More about Pustelnik and the team:

Last year, Annapurna was summited only by Peter Hamor and the Kazakh climbers Maxut Zhumayev and Vassiliy Pivtsov (from the north side). All in all Piotr has climbed 13 main summits and 8000m peaks 16 times. Rescues have cost him a number of summits but also gained him an award which he commented, “humanly behavior shouldn’t be the subject of awards.”

Piotr Morawski achieved the first winter climb on Shisha Pangma on January 14, 2005. Also on the summit was Italian Simone Moro, who describes Morawski as one of the best Polish climbers today. Piotr Morawski latest summited Nanga Parbat this summer.

Besides Annapurna main, Broad Peak and Nanga Parbat, Slovak Peter Hámor has summited Everest (1998) and climbed "the Alpine Trilogy" the difficult north faces of Matterhorn, Grandes Jorasses and Eiger.

Piotr's two sons continue the family's mountaineering legacy - with success. In August last year, Adam and Pawel Pustelnik climbed Ak-Su peak, in Kyrgyzstan. The brothers made a new route on the west face of Ortotyubek (also known as the Central Pyramid or Peak 3850). The resulting 1100 meter-long route was called “Amba” (VI, 7c/c+).

Then, the Pustelniks moved to Slesov (also known as the Russian Tower, 4250m), where they teamed up with Slawek Cyndecki for an on sight ascent of Perestroika Crack (VI, 7b, 1000m).
... more : http://www.mounteverest.net/

Latest news : Annapurna West Face Expedition started March 15, 2008 from Warsaw.

TRYPTYK REAKTYWACJA

Autor: Piotr Morawski.    Nie ulega wątpliwości co będzie naszym podstawowym celem: Annapurna. Której Piotrowi brakuje do Korony Himalajów i już trzykrotnie odrzuciła jego zaloty. Resztę trzeba skomponować: aklimatyzacja przed Anną oraz dopełnienie sezonu (czyli Karakorum, do którego zarzekałem się że szybko nie wrócę, a wracam już trzeci raz). Jako aklimatyzacja - Ama Dablam, potem Annapurna, potem Baltoro i dwa projekty: grań Gasherbrumów od I do III oraz grań Broad Peaków od bazy pod K2 po Concordię. Obydwa trawersy jeszcze nie zrobione do końca, chociaż w większej części pokonane. By wspomnieć tylko rajd Kurtyka-Kukuczka, który po wyruszeniu z bazy pod K2 przeszedł wszystkie 3 wierzchołki Broad Peaku. Zespół nie zszedł wtedy granią do Concordii, tylko drogą normalną. Zostaje nam zatem końcówka na zrobienie...   
       

Tryptyk Reaktywacja, cz. 1: mBank Annapurna West Face Expedition


Tryptyk Reaktywacja, część pierwsza: mBank Annapurna West Face Expedition

Celem wyprawy jest pierwsze powtórzenie drogi czeskiej na północno-zachodniej ścianie Annapurny – dziesiątego co do wysokości szczytu ziemi o wysokości 8091 m. n.p.m., a także ukończenie przez Piotra Pustelnika Korony Himalajów. Do Korony Himalajów zaliczane jest 14 gór powyżej 8000 m. n.p.m. Na koncie Piotra Pustelnika znajduje się już 13 ośmiotysięczników, brakuje mu tylko Annapurny. Do tej pory zaledwie 13 osób weszło na wszystkie szczyty ośmiotysięczne. 

Annapurna należy do niskich ośmiotysięczników, jednak jest zaliczana do jednych z najniebezpieczniejszych gór świata. Do 2005 roku zarejestrowano zaledwie 103 wejścia na wierzchołek główny i aż 56 przypadków śmierci. Masyw Annapurny jest bardzo rozległy i składa się z 6 dużych szczytów, czyli głównego wierzchołka i pięciu wysokich siedmiotysięczników. Jest pierwszym ośmiotysięcznikiem zdobytym przez człowieka – 3 czerwca 1950 roku zdobyli ją po ciężkiej walce Maurice Herzog i Louise Lachenal. Jeśli chodzi o polskie wejścia, do tej pory górę zdobyło 8 Polaków:
1987 – Artur Hajzer, Jerzy Kukuczka – pierwsze wejście zimowe,
1991 – Bogdan Stefko, Krzysztof Wielicki, Wanda Rutkiewicz, Ryszard Pawłowski, Mariusz Sprutta,
1996 – Andrzej Marciniak.

Wyprawy mBanku kilka razy próbowały już osiągnąć wierzchołek. Dwukrotnie drogą Boningtona na południowej ścianie w roku 2004 i 2005. W roku 2006 wyprawa Tryptyk Himalajski w składzie Piotr Pustelnik, Peter Hamor (Słowacja), Piotr Morawski oraz Don Bowie (USA) jako cel obrała wschodnią grań, do tej pory zdobytą zaledwie dwukrotnie. Peter Hamor osiągnął wierzchołek główny 21 maja, Piotr Pustelnik i Piotr Morawski dotarli do wierzchołka wschodniego (8010 m n.p.m.). Zawrócili niosąc pomoc Tybetańczykowi, który dostał ślepoty śnieżnej.

W tym roku Piotr Pustelnik postanowił wrócić pod Annapurnę w wypróbowanym składzie – Piotr Pustelnik jako kierownik, Peter Hamor, Piotr Morawski i Dariusz Załuski, który będzie też pełnił funkcję filmowca. Jako cel została obrana droga czeska (lub zwana drogą Gabbarrova) na północno-zachodniej ścianie. Droga ta została pokonana pierwszy i jedyny raz przez zespół Nežerka/Martiš w 1988 roku. Dobry, wypróbowany skład oraz logiczna i bezpieczna linia zwiększają szansę na sukces.

Północno-zachodnia ściana Annapurny i droga Gabbarrova (droga czeska) wraz z miejscami potencjalnych obozów (C1, C2, C3)

W ramach aklimatyzacji przed tak poważnym wyzwaniem została wybrana góra Ama Dablam – jeden z najbardziej charakterystycznych szczytów w rejonie Mt. Everestu o wysokości 6812 m n.p.m. Wysokość tej góry oraz stosunkowa łatwość osiągnięcia wierzchołka dają szansę na naprawdę dobrą aklimatyzację. 

Wyprawa rusza 15 marca z Warszawy. Do połowy kwietnia będzie trwała część aklimatyzacyjna na Ama Dablam. Następnie uczestnicy helikopterem przelecą do bazy pod północną ścianą Annapurny. Powrót planowany jest na 7 maja.

Uczestnicy wyprawy :

Piotr Pustelnik - jest zdobywcą 13 ośmiotysięczników, brał udział w wielu wyprawach w Himalaje, Karakorum i góry świata, wspina się w górach wysokich od 1985 roku
Peter Hamor – zdobywca 5 ośmiotysięczników, najlepszy słowacki himalaista, zdobywca Korony Ziemi, ma na koncie 2 wejścia na szczyty ośmiotysięczne jako pierwszy Słowak
Piotr Morawski – zdobywca 4 ośmiotysięczników, jako pierwszy człowiek zdobył Shisha Pangma zimą,
Dariusz Załuski – zdobywca 4 ośmiotysięczników, brał udział w wielu wyprawach zimowych, wspinaczkę łączy z profesjonalnym filmowaniem, a jego filmy z najwyższych gór świata zdobywają nagrody na festiwalach górskich i podróżniczych.Podziel się
oceń
0
0

komentarze (24) | dodaj komentarz

Everest - Week in Review.

środa, 20 lutego 2008 13:29
Last week, a number of short stories went up at ExplorersWeb - raising a set of questions: Are clients rushed to failure on Everest; and made to pay tens of thousands for nothing more than a BC trek? Are they intimidated into silence, and how high do cover ups reach?

Clients fighting back: 2007 north side Everest climber sues commercial outfitter Races between high altitude climbers are against all mountaineering experience and medical expertise. Rushing it can cost you fingers and toes, at best. Volker Kuebler says his outfitter on Everest North side Kari Kobler pushed his clients to climb higher when they were ill, and used all available summit Sherpas for a favorite client and his own summit attempt. "To me this was an once-in-a-lifetime experience. I used parts of my life-savings for it and expected responsible guiding and treatment," says Volker who now plans to sue.

Clients fighting back: Betsy Huelskamp's Everest story Following her expedition with Himex, filmed and aired to the world by the Discovery channel, Betsy Huelskamp posted her own version of the events online. Mates and guides cursed at her, she says. The leader threw her things around and on camera accused her of misrepresenting her experience - an accusation Betsy disproved by posting her intro letter to Brice.

| Read full story »

image story Winter Makalu: All lost, team evacuated "It was an inferno," Luca recalled. The wind almost lifted the climbers up in the air, ripped their supply tents off the ground and scattered their gear over an area of at least 1 km (over half a mile). With little rest and nothing to eat, Nives injured her leg the next day en route to Hillary BC. In another long day, climbers hauled her to the lower camp where spare supplies were kept. Fortunately, the team's doctor friend Manuel Julies (owner of the Infinite Knot agency) organized a rescue and in spite of winds of up to 100 km/h at the 6000 meter (20,000 ft) HBC level; a Russian helicopter managed to recover all three climbers and take Nives to a hospital in Kathmandu.

"It was an inferno," Luca reported about Makalu BC.

| Read full story »

Best site about Mt Everest


oryginal post : http://himalman.wordpress.com/

Podziel się
oceń
0
0

komentarze (21) | dodaj komentarz

Leszek Cichy the famous Polish climber. /Version english and polish/

poniedziałek, 18 lutego 2008 1:47
 Leszek Cichy is a Polish mountaineer, geodesist, financier, and entrepreneur. He was born in Pruszków, Poland on November 14, 1951.
He is best known for making the first winter ascent of Mount Everest together with Krzysztof Wielicki in 1980 which established the winter ascent record of 8,848 meters.
He was also the first Polish climber to complete the Seven Summits and a number of other prestigious climbs.


Polish Winter Expedition 1980
1st winter summit / Zdobycie Mt. Everest

Polish team : Leszek Cichy, Krzysztof Wielicki i Andrzej Zawada.

Polish winter expedition 1980 - part 1

Polish winter expedition 1980 - part 2

Polish winter expedition 1980 - part 3

Polish winter expedition 1980 - part 4


 Leszek Cichy(ur. 1951 w Pruszkowie). Inż. geodeta, od 1977 pracownik naukowy Politechniki Warszawskiej, po 1989 makler i finansista, obecnie przedsiębiorca.W Tatrach ma wiele przejść, w tym 1 polskie pz na Małym Kieżmarskim, w Alpach np. Filarem Fręney na Mont Blanc, pn. ścianą Matterhornu. Od1974 uczestniczył w pol. wyprawach w Himalaje i Karakorum: w 1974pierwsze wejście na Shisparé (7619 m), w 1975 3 wejście na Gasherbrum II(8035 m, ówczesny pol. rekord wysokości, z Onyszkiewiczem i Zdzitowieckim) nową drogą pn-zach. ścianą, w l976 osiągnął 8230 m na nowej drodze na K2 (8611 m), atakował ten szczyt także 1982. W 1978uczestniczył w wyprawie na Makalu (8470 m).

Wspólnie z Krzysztofem Wielickim dokonał pierwszego wejścia zimowego na Mount Everest(8848 m, 17 lutego 1980), ustanawiając światowy rekord wysokości w alpinizmie zimowym. W górach wysokich ma też znaczące wejścia ścianowe,np. Aconcagua w styczniu 1987, 3p w ogóle drogi słoweńskiej południową ścianą, w dole nowym wariantem (1000m, V+, 90°), z R.Kołakowskim; Mount McKinley, w maju 1989 dokonał 1 pol. wejścia środkiem pd. ściany, Filarem Cassina (jako kierownik, w 4 osobowym zespole PKG - słynna droga, do 2000 r. przez Polaków nie powtórzona).

W r 1998 dokonał 2 pol. wejścia na Mount Vinson na Antarktydzie i jako pierwszy z Polaków skompletował Koronę Ziemi: najpierw w wersji z Górą Kościuszki, w 1999 roku z Carstensz Pyramid (i oczywiście z Elbrusem i Mont Blanc).

Jest współautorem książki "Rozmowy o Evereście" (1982) i artykułów w prasie górskiej.
Od 1970 należał do Koła Warszawskiego KW, a potem do KW Warszawa,od 1977 był członkiem Komisji Sportowej PZA, w latach 1995-1999 prezesem PZA.

Himalaje, Karakorum, Korona Ziemi :

oryginal post : http://himalman.wordpress.com/

delicious/delicious/DiggFurlMr WongNetscapenetvouzPlugIMredditSlashdotSquidooStumbleuponTechnoratiYahoo My WebBackflipBlinkBitsBlinklistBlogMarksBuddyMarksCiteUlikeDiigodzoneFeedmarkerFeed me linksGive a LinkgraveehyperlinkomaticigooikinjaLilistoLinkagogocooltechLinkrollLook LaterMagnoliaMapleNewsvineRaw SugarrojoScuttleSegnaloShadowsSimpySphinnSpurltagtoogaTailrankunalogWinkwistszurpybPodziel się
oceń
0
0

komentarze (20) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


wtorek, 20 marca 2018

Kalendarz

« marzec »
pn wt śr cz pt sb nd
   01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

O moim bloogu

o Everescie.. to blog o wyprawie na dach świta o marzeniu .. o zdobywcach, himalaistach, wyprawach, trekkingu, podróżach na koniec świata..

Kontakt


hidentity.org

Ulubione strony

Subscribe


AddThis Feed Button


structured settlementsLubię to

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl