Bloog Wirtualna Polska
Są 1 278 964 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Himalaiści - których już nie ma.

wtorek, 30 października 2007 14:49
Niebawem dzień szczególny św. zmarłych.. w dniu takim wspominamy o bliskich, ktorych już nie ma, ale też o wspaniałych himalaistach takich jak : Jerzy Kukuczka, Wanda Rutkiewicz, Andrzej Heinrich, Eugeniusz Chrobak, Miroslaw Dasal, Miroslaw Gardzielewski, Waclaw Otreba,Andrzej Czok, Andrzej Zawada.
Wielu z nich odeszło zbyt młodo, w sile wieku, płacąc straszną cenę za umiłowanie zdobywania Wysokich Gor. Ich sylwetki byly prezentowane na moich stronach :
1.  Jerzy Kukuczka
2.  Wanda Rutkiewicz - skarb narodowy
3.  Andrzej Zawada
4.  Andrzej Heinrich, Eugeniusz Chrobak, Miroslaw Dasal, Miroslaw Gardzielewski, Waclaw Otreba
     wymienieni wyżej himalaiści brali udział w najbardziej tragicznej polskiej wyprawie na Mt. Everest w maju 1989r, która zdobywała szczyt najtrudniejszą drogą , a za sukces wyprawy " zapłacono " najwyższą stawkę - życiem himalaistów.
5.  Andrzej Czok
6.  Rob Hall , Scott Fisher
Przypominam tylko niektóre z wielkich postaci himalaizmu polskiego i swiatowego , niestety ofiar wspinaczki i zdobywania szczytów w Górach Wysokich jest o wiele więcej.
Wszystkim bliskim i rodzinom tych wspaniałych ludzi składam wyrazy współczucia, a dla himalaistów - cześć ich pamieci.

Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

VIII Dni Lajtowe z PKA, 9-11 listopada 2007, Bukowina Tatrzańska.

piątek, 26 października 2007 1:59
Festiwal odbędzie się Domu Ludowym i w schronisku ZHP na Polanie Głodówka.
Impreza ma charakter niekomercyjny, odbywa się ze składek uczestników.

www.dnilajtowe.pl

Jako pierwszy wystąpi Zbyszek Piotrowicz, twórca przeglądu filmów górskich w Lądku Zdroju. Pokaże najciekawsze filmy z ostatnich edycji.

Andrzej Wilczkowski, nestor polskiego taternictwa, autor hitów literatury górskiej, wygłosi prelekcję o lawinach.

W tym roku mija 20-ta rocznica zdobycia przez Jerzego Kukuczkę Korony Himalajów. Z tej okazji posłuchamy wspomnień jego małżonki, pani Celiny Kukuczki.

"Nową falę" z gór wysokich będą reprezentowali: Kinga Baranowska, tegoroczna zdobywczyni Nanga Parbat oraz Marcin Miotk, który  jako drugi w kraju, zdobył tytuł Śnieżnej Pantery.

Natomiast wspinanie wielkościanowe na najwyższym światowym poziomie, zobaczymy na slajdach Marcina Tomaszewskiego.

Nie zabraknie również gości zagranicznych. Frederick Strang, szwedzki himalaista, najszybszy na świecie zdobywca Korony Ziemi, wpisany do księgi Guinnessa, opowie o swoich wyczynach na siedmiu kontynentach.
Z Republiki Czeskiej przyjedzie legendarny Jozef Rakoncaj, jedyny człowiek na świecie, który zdobył dwukrotnie K2 i to różnymi drogami.
Natomiast z Rosji będziemy gościł Anatolija Bolotova, zdobywcę dwóch "złotych czekanów", najbardziej prestiżowej nagrody przyznawanej alpinistom, członka rosyjskiego dream teamu, który w tym roku przeszedł zachodnią ścianę K2, wytyczając najtrudniejszą drogę na tym szczycie.
Włochy będą reprezentowane przez Silvio "Grano" Mondinellgo, tegorocznego zdobywcę Korony Himalajów, jednego z sześciu ludzi na świecie, którzy dokonali tego bez wsparcia tlenowego.

Po pokazach, w piątek i sobotę zapraszamy do schroniska ZHP na Głodówce, na wspólną zabawę przy muzyce zespołu Ruincarnation.

W niedzielę 11 listopada, w kościele parafialnym w Bukowinie Tatrzańskiej, odbędzie się msza święta za ludzi gór.
 
Serdecznie zapraszamy!
Włodek Kierus


Strona festiwalu:
www.dnilajtowe.pl
dodatkowe informacje: tel. 603 847 849, 509 540 575
e-mail: grzmi@o2.pl


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Kinga Baranowska - Dhaulagiri 2007 part 7- final /Version polish and english/

niedziela, 21 października 2007 16:09
News from the expedition HIMALAYA 2007 - DHAULAGIRI

Dodo Kopold (Słowacja)
Dodo 16.10.2007
Back in BC
16 October 2007
We are in BC, everything is all right, we are tired.
Details will follow later.
Kaca 17.10.2007
Phone call from Dodo
17 October 2007
Yesterday it was very difficult for us. We came back in the evening, wet and tired. It was blowing hard, we had a lot of fresh snow, visibility was bad. The way back from C1 took us long.
We are all right, without frostbites.
Globally, the ascent was very difficult because of lots of snow. Swede Fredrik Ericsson who wanted to ski down Dhaulagiri and a handless Korean guy (with two Sherpas – helpers) rose with us.
We climbed on the summit ridge to the place where a pole was and where it seemed that there was nothing higher. I photographed the pole. Sherpas said this is the summit, so so did the Korean. Frederik doubted if we are on the summit or no. He tried to continue, but in a short time got back, skied down the hill, came successfuly to BC and leaved. We didn't meet anymore.
We two don't dare to say if we were on the summit or no. Our watch showed 8.076m but that's not really relevant.
We have to clarify if it was the summit or not and we will inform you.
We had to leave BC today bu we didn't. There is too much snow, our porters didn't come, it looks there is too much snow in the french pass. Probably we will go tomorrow by helicopter and in this case we should be in Kathmandu tomorrow or the day after tomorrow.
18.10.2007
Kathmandu
18 October 2007
The solution was the helicopter.
We are in Kathmandu now and have some 2 days before we go home.
Dodo 19.10.2007
Soon back home
19 October 2007
I sent some new pictures from Dhaulagiri on this page. I think they will say you more than my writing. And in few days I am home...

Polish Kinga Baranowska summited Cho Oyu in 2003, became the second Polish female climber to reach the summit of Broad Peak last year and topped out Nanga Parbat this summer. The question is if they can add Dhaulagiri to their results

Dhaulagiri summit? Kinga and Dodo, "we reached the pole on the ridge, Fredrik skied down from there"...
more : http://www.mounteverest.net/news.php?news=16622

Kinga Baranowska - dziennik cz.7 - expedition HIMALAYA 2007 - DHAULAGIRI
15.10.2007
Nie udalo nam sie wczoraj wejsc na szczyt. Dotarlismy na wysokosc okolo 8076 na jakis przedwierzcholek (?). Teraz walczymy z zejsciem, zapadamy sie po uda, pada ostro i zero widocznosci.
na tym momencie zakonczono dziennik, czekamy na dalsze wypowiedzi Kingi...

Czy Kinga i Dodo byli na szczycie Dhaulagiri? /zródło : goryonline.com /

17 października Dodo relacjonował przez telefon: „Szerpowie powiedzieli, że to jest szczyt i potwierdził to Koreańczyk.”

„Wczorajszy dzień był dla nas bardzo trudny. Wróciliśmy wieczorem, przemoczeni i zmęczeni. Dmuchało mocno, było dużo świeżego śniegu, widoczność była kiepska. Droga powrotna z obozu I zabrała wiele czasu. Z nami jest wszystko w porządku, nie mamy żadnych odmrożeń.”

14 października wraz z polsko-słowacką dwójką wchodził jeszcze Szwed Fredrik Ericsson, który chciał zjechać na nartach z Dhaulagiri, oraz bezręki alpinista koreański związany liną z dwoma Szerpami.

„Wspięliśmy się granią szczytową do miejsca gdzie była wbita żerdź i wydawało się, że ten punkt leży najwyżej. Sfotografowałem słup. Szerpowie powiedzieli, że to jest szczyt, to samo zrobił Koreańczyk.”

Jednak Ericsson miał wątpliwości…

wiecej o tym czy zdobyli szczyt na : http://www.mounteverest.net/news.php?news=16622

Kinga zdobyła już : Cho Oyu w 2003, Broad Peak rok temu i Nanga Parbat tego lata, ale czy będzie moła "zaliczyć" sobie i Dhaulagiri?View Larger Map


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Everest - filmy.

środa, 17 października 2007 2:39
Zapraszam na pokaz filmów o Mt. Everest.Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

NAMIOTY MARABUT.

wtorek, 16 października 2007 13:22
Wyprawa 2 x 7000 Pamir Expedition

Dnia 09.08. b.r. wyprawa "2x7000 - Pamir Expedition 2007" zdobyła Pik
Eugeniii Korżeniewskiej (7105 m.n.p.m.).
Ok. 11:30 na szczycie stanęła cała czwórka uczestników ekspedycji: Tomasz Borowiec, Aleksandra Dzik, Maciej Westerowski i Jacek Żyłka-Żebracki. Sukces ten był owcem dwóch tygodni ciężkiej pracy - zakładania obozów, wynoszenia depozytów, a zarazem oczywiście zdobywania aklimatyzacji. Na szczęście w tym pierwszym okresie działalności górskiej pogoda na ogół dopisywała.

Dzień zdobycia Piku Korżeniewskiej okazał się jednak ostatnim dniem w miarę stabilnej aury. Dodatkowo dwóm uczestnikom dalszą działalność górską niemożliwił stan zdrowia. Po kilku dniach odpoczynku na trudniejszy Pik Somoni (7495 m.n.p.m.) wyruszyło więc tylko dwoje członków ekspedycji: Tomasz Borowiec i Aleksandra Dzik. Podczas dziesięciodniowej wspinaczki współdziałali z alpinistami z Rosji, Azerbejdżanu, Litwy. Niestety wyczerpani trudnymi warunkami (gęste opady śniegu, silny wiatr) po spędzeniu aż trzech nocy na wysokości ok. 7000 m.n.p.m. zmuszeni zostali do wycofania się. Na szczęście udało im się szczęśliwie dotrzeć do bazy. Na Pik Somoni planują wrócić już za rok...

Uczestnicy wyprawy byli wyposażeni w namioty Marabuta - K2 Expedition, Tengri i Komodo Plus a także  testowali najnowszy namiot naszej firmy Axum
Z rapotru uczestników wyprawy:

(...) Marabut Axum służył przede wszystkim jako namiot bazowy. Rozbity był na wysokości ok. 4200 m.n.p.m. na terenie kamienistej moreny. Okazał się być bardzo funkcjonalny i wygodny. Wśród jego niewątpliwych atutów jako namiotu bazowego wymienić można spory rozmiar. W dzień przebywać w nim mogą (gotować, jeść itp.) wygodnie cztery osoby wraz z bagażem. Komfortowy nocleg natomiast możliwy jest dla trzech osób. Niewątpliwym plusem, biorąc pod uwagę znaczną ilość przechowywanego w bazie sprzętu, jest też fakt posiadania przez omawiany namiot dwóch obszernych absyd. Wiele czynności ułatwia także to, iż Marabut Axum jest stosunkowo wysoki. Zarazem jego konstrukcja czyni go odpornym na podmuchy wiatru.(...)Użytkowanie namiotu Axum wykazało, iż chociaż jest on reklamowany jako namiot bazowy, z powodzeniem może być wykorzystywany także na znaczniejszych wysokościach i w trudniejszych warunkach. Został on mianowicie rozbity w obozie II na Piku Korżeniewskiej, mieszczącym się na śnieżnej półce niewiele szerszej niż sam namiot, na wysokości 5800 m.n.p.m.
Okazało się, iż w mniej komfortowych warunkach w Axum nocować mogą nawet cztery osoby. Bardziej opłacalne bywa wynoszenie jednego namiotu większego niż dwóch mniejszych (niższa waga Axum niż dwóch 2-osobowych namiotów; konieczność kopania wprawdzie nieco większej, ale tylko jednej platformy, zamiast dwóch (...)

Zobacz oferte :  Naioty ekspedycyjne MarabutPodziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


czwartek, 22 marca 2018

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

O moim bloogu

o Everescie.. to blog o wyprawie na dach świta o marzeniu .. o zdobywcach, himalaistach, wyprawach, trekkingu, podróżach na koniec świata..

Kontakt


hidentity.org

Ulubione strony

Subscribe


AddThis Feed Button


structured settlementsLubię to

Więcej w serwisach WP

Facet

Pytamy.pl