Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 278 965 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Himalayan Trilogy once again, part 3 - Annapurna West Face. Tryptyk Reaktywacja, cz. 3: mBank Annapurna West Face Expedition. /Version english and polish/

środa, 02 lipca 2008 7:02

Jak zdobywali Ama Dablam - relacja Piotr Morawski

Problemy zaczęły się na lotnisku. Mieliśmy ruszyć 15-go, ale niestety samolot spóźnił się kilka godzin. W związku z tym, nie mieliśmy dalszych połączeń i wylot trzeba było odłożyć o jeden dzien. Na szczęście, jak to zwykle bywa, na początku były problemy, a potem już poszło jak po maśle.

W Katmandu sprawnie załatwiliśmy formalności i już byliśmy w samolocie do Lukli. Krotki trekking po jednej z najpiękniejszych dolin świata Solo Khumbu i docieramy do stóp Ama Dablam. Zdziwienie.

1piotrek-w-bazie-pod-ama-dablama.JPG

Zazwyczaj jest to popularna góra, a poza nami nikogo nie ma w bazie. Poza tym Ama Dablam wygląda na skalno-lodową. Ani grama śniegu. Jak na warunki himalajskiej zimy: zimno, wietrznie, bezśnieżnie… Mimo tego od razu ruszyliśmy do pracy.

Z ciężkimi ładunkami doszliśmy do jedynki już 26 marca. Następnego dnia z Peterem zaporęczowaliśmy drogę do dwójki. Piękna, na wielu zdjęciach śnieżna grań, okazała się czystą skałą. Stare poręczówki znaleźliśmy w kilku miejscach, resztę musieliśmy położyć sami. Nagle Ama Dablam z “trekingowej gory”, gdzie liny poręczowe idą od bazy do szczytu, zaczęła od nas wymagać skalnego wspinania. I to jeszcze z plecakami. Właściwie o to nam chodziło. Mogliśmy się powspinać i to jeszcze w tak pięknych okolicznościach przyrody.
Zeszliśmy do bazy na odpoczynek. Przecież to aklimatyzacja i nie ma się gdzie śpieszyć. Zabawiliśmy 2 noce i znowu hajda do góry.

2na-skalnej-grani-ama-dablama.JPG

Ciężkie wory, droga daleka. 31 marca dotarliśmy do obozu II na wysokości 6050 m, a następnego dnia zaporęczowaliśmy drogę do trojki. Najpierw lodowo-skalna przełęcz (pamiętam zdjęcia jak ludzie tam szli po śniegu), potem skalny kuluar i lodowa ściana. Cały czas wspinanie, nie zawsze przyjemne, ale przynoszące dużo satysfakcji. Już drugiego kwietnia przenieśliśmy się całą czwórką (przypomnę: Piotr Pustelnik, Peter Hamor, Darek Załuski i ja) do obozu III na wysokości 6450 m, na mniejszym z dwóch amadablamowych seraków. Byliśmy gotowi na wierzchołek.

Start dopiero gdy przyszło słońce. Już pierwsze metry okazały się lodowym wspinaniem, stare liny gdzieś zniknęły. Właściwie do samego wierzchołka zamiast upragnionego śniegu, w którym można by trochę podreptać mieliśmy lód. Ale warto było. 3 kwietnia stanęliśmy z Peterem Hamorem na szczycie. Oczywiście Everest schował się za chmurami, ale i tak widoki były przepiękne.

3peter-hamor-i-piotr-morawski-na-szczyciea.JPG

Dzień później, 4 kwietnia, na szczycie stanęli również Piotr Pustelnik i Darek Załuski. Nasza aklimatyzacja dobiegła końca. Od przybycia do bazy, do zejścia na dół spędziliśmy pod górą 14 nocy. Z czego zaledwie 6 nocy w bazie na 4550 m, a resztę wyżej. Chodziliśmy spokojnie, jedliśmy dobrze, spaliśmy wysoko, weszliśmy na szczyt. Mam nadzieje, ze dobrze się zaaklimatyzowaliśmy przed naszym następnym, głównym celem. Poza tym stanowimy świetny, zgrany zespół, a to też się liczy!

A teraz w Nepalu zbliżają się pierwsze demokratyczne wybory do parlamentu. Całe Katmandu i cały kraj jest sparaliżowany. Do tego niespodziewane opady śniegu pozrywały drogi w rejonie Annapurny. Mamy pierwsze zadanie - dostać się do bazy pod Annapurną… A drugie… Cóż, trzymajcie kciuki jak dotychczas, a na pewno nam się uda!

Piotr Morawski (Alpinus)

Źródła: Alpinus i  - http://www.mounteverest.net/ - http://www.piotrmorawski.com/


Podziel się
oceń
0
4

komentarze (25) | dodaj komentarz

Himalayan Trilogy once again, part 2 - Annapurna West Face. Tryptyk Reaktywacja, cz. 2: mBank Annapurna West Face Expedition. /Version english and polish/

wtorek, 15 kwietnia 2008 10:41

Tryptych summits Ama Dablam - Pustelnik & team on to Annapurna.

tryptyk_reaktywacja-mini.jpgThe acclimatization stage of the mBank Annapurna West Face Expedition (Himalayan Tryptych Reactivated) has been completed. All members of the team reached the summit of Ama Dablam (6812 metres above the sea level).

Piotr Morawski and Peter Hamor summitted on the 3rd of April, while Piotr Pustelnik and Darek Zaluski reached the summit the following day (4th April).
amadablam.jpg

The climbers will now be transported by helicopter to their base camp beneath the north face of Annapurna (8091 m) and an attempt at a first ever repeat of the Czech route on the north-west face of the peak. For Piotr Pustelnik this will also be a chance to finish his last of his 14, 8000ers.

Despite being one of the lowest eight-thousanders, Annapurna is definitely one of the most dangerous mountains in the world. By the year 2005, only 103 people had reached its summit while 56 have died attempting it.

The Annapurna massif consists of six main summits: the main one (8091m) as well as five others rising over 7000m. Interestingly, it was the first eight-thousander ever climbed – by Maurice Herzog and Louise Lachenal on 3rd June 1950. Eight Polish mountaineers have repeated this feat so far:

1987 – Artur Hajzer & Jerzy Kukuczka (first winter ascent)
1991 – Bogdan Stefko, Krzysztof Wielicki, Wanda Rutkiewicz, Ryszard Pawlowski and Mariusz Sprutta
1996 – Andrzej Marciniak

The mBank Expeditions

The mBank Expeditions have already tried to reach the summit three times, including twice (in 2004 and 2005) along the Bonnington’s route on the south face.

In 2006, the “Himalayan Triptych” made up of Piotr Pustelnik, Piotr Morawski (Poland), Peter Hamor (Slovakia) and Don Bowie (USA) focused their efforts on the eastern ridge of Annapurna that had been climbed merely twice before. However, Peter Hamor was the only one to reach the main summit on 21st May while Piotr Pustelnik and Piotr Morawski got as far as the eastern summit (8010m). They turned back to rescue a Tibetan climber afflicted by snow blindness.

This year Piotr Pustelnik decided to return to Annapurna with a tried-and-tested team consisting of himself as the main coordinator, Peter Hamor, Piotr Morawski and Dariusz Zaluski, who will have the double role of a film maker.

Piotr Pustelnik has been climbing in the highest mountains since 1985, ascended all but one eight-thousand-meter high peak and has participated in many expeditions in the Himalayas, Karakoram, and all over the world.

Peter Hamor, the best Slovakian mountaineer has ascended five eight-thousanders (two of them as the first ever Slovak).

Piotr Morawski has climbed four eight-thousanders and was the first to ascend Shisha Pangma in winter.

Dariusz Zaluski has climbed four eight-thousanders and has taken part in many winter expeditions; he combines climbing with professional film-making and has authored many award-winning documentaries about the highest mountains of the world.

oryginal post by : - http://www.climbinghimalayas.eu/

Wyprawa Tryptyk Reaktywacja: mBank Annapurna West Face Expedition rozpoczęta.

tryptyk_reaktywacja-mini.jpgDzień 23

Po wejściu na Ama Dablam 8 kwietnia członkowie wyprawy dotarli do Lukli, skąd zamierzają szybko przedostać się do Kathmandu.

Zamkną w ten sposób pierwszy etap wyprawy, czyli przygotowanie aklimatyzacyjne przed jej celem głównym – Annapurną.

Dzień 18/19 Ama Dablam - zdobyta.amadablam.jpg

Wstępny, aklimatyzacyjny etap wyprawy został zrealizowany. Członkowie wyprawy Tryptyk Reaktywacja mBank Annapurna West Face Expedition weszli na szczyt Ama Dablam (6812 m n.p.m.). 3 kwietnia na wierzchołku stanęli: Piotr Morawski i Peter Hamor, 4 kwietnia: Piotr Pustelnik i Dariusz Załuski.

Obecnie uczestnicy wyprawy przemieszczają się w kierunku bazy pod Annapurną, aby rozpocząć realizację głównego zadania.

Dzień 15

Członkowie wyprawy, po dwudniowym odpoczynku w bazie, osiągnęli 31 marca ponownie obóz II. Wyjście to miało na celu doposażenie tego obozu i przygotowanie do kolejnego etapu, jakim jest założenie obozu III. Himalaiści konsekwentnie realizują plan zdobycia aklimatyzacji na Ama Dablam przed głównym celem wyprawy, jakim jest Annapurna…

Dzień 11

26 marca członkowie wyprawy założyli obóz I na wysokości 5700 m, a 27 kontynuowali pracę, co zaowocowało założeniem obozu II na wysokości 6100 m. Za dwa dni ekipa planuje założyć obóz III…

Dzień 9

Członkowie wyprawy dotarli już pod Ama Dablam. Najbliższy ich cel to wyjście w góry i założenie obozu I. Na Ama Dablam planują uzyskać aklimatyzację przed głównym celem wyprawy - Annapurną.

Dzień 5

Członkowie wyprawy doleciali do Lukli, a stamtąd po dwóch godzinach marszu dotarli do Phakding (2610 m n.p.m.). Jest to duże osiedle położone w połowie drogi pomiędzy lądowiskiem w Lukli a Namche Bazar. Jest to miejsce na nocleg, ponieważ następny dzień polega na pokonaniu niezwykle męczącego, ponad trzygodzinnego podejścia do stolicy obwodu Khumbu.
Pogoda, nastroje i samopoczucie uczestników bardzo dobre.

Dzień 3

Z informacji przekazanym drogą sms-ową wynika, że cała ekipa wylądowała 17 marca w Kathmandu. Podróż przebiegała z niemałymi przygodami.

Na lotnisku w Delhi okazało się, że ktoś wyrwał z zestawów biletowych Piotra Morawskiego i Dariusza Załuskiego bilety na przelot do Kathmandu, co spowodowało uszczuplenie zawartości ich kieszeni o całe 400 $. Na koniec dnia w miłej i kulturalnej knajpce ktoś ukradł Piotrowi Morawskiemu sandały…
18 marca członkowie wyprawy mieli odbyć obowiązkowe spotkanie w Ministerstwie Turystyki.

źródło :  - http://www.goryonline.com/


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (19) | dodaj komentarz

Himalayan Trilogy once again, part 1 - Annapurna West Face. Tryptyk Reaktywacja, cz. 1: mBank Annapurna West Face Expedition. /Version english and polish/

sobota, 15 marca 2008 7:00
Breaking news:
Piotr Pustelnik comes out of retirement - Himalayan Trilogy team for dream ascents 

   It's time for showdown; Piotr Pustelnik is coming out of retirement - in Polish style! In a late night mail /03:00 am EST Oct 29, 2007 / , Piotr revealed his plans to ExplorersWeb.

           
      Piotr Pustelnik                                        Peter Hamor, Piotr Pustelnik, Piotr Morawski  

 Dodo Kopold (left), Piotr Morawski (middle) and Peter Hamor in BC with Nanga's summit bagged this summer.

The Himalayan Trilogy dream team (Piotr Pustelnik, Piotr Morawski and Peter Hamor) are coming back to Himalayas next spring, and that's just the beginning! All in all Piotr has climbed 13 main summits and 8000m peaks 16 times.

2008: The north-west face of Annapurna!

"These two incredible guys (Morawski and Hamor) want to join me on Annapurna again." In early spring 2008, the trio will show up on the slopes of the north-west face of Annapurna.

"We want to repeat the Czech route from 1988 (the expedition led by J. Drlik put J. Nezerka, J. Martis on the summit).

"After acclimatization on Ama Dablam, we will try to complete it in one push. We find this route a bit longer and exposed to the wind, but less dangerous than the classic north face route."

2008: traverse from G1 to G2 and G3!

"The rest of our plans cover the next three seasons. In the same ( 2008) season - following the climbing spirit and dreams of my mountain guru, Woytek Kurtyka - we want to complete his two ideas: We want to make the long traverse from G1 to G2 and G3 starting via the original (first ascent) American line to G1, then to Gasherbrum La and on the ridge thru Gasherbrum East to G2 and G3.

2009: All Broad Peaks! ...and the north-west rigde of Rakaposhi...

"In the next season we want to climb all Broad Peaks; starting from Godwin Austen Glacier and ending on Concordia."

The last project is the north-west rigde of Rakaposhi.

2006 ExWeb awards

Grabbing the second place in the ExWeb awards last year (topped only by the truth on Nangpa La), the Himalayan Trilogy team outshone everything.

There were rescues of other climbers, and incredible summits, one after the other. The team acclimatized on Cho Oyu, moved to Annapurna; and finally to Broad Peak in Pakistan. There were no porters, no oxygen - just a small band of frends, including an American and a Tibetan climber on Anna.

"Time to sum things up"

Piotr Pustelnik only looked back on his final 8000er, Broad Peak, with bitter-sweet memories. He had summited, but not in the way he had wanted, and he was happy he didn't have to return, he said.

Still, he had climbed 13 of the worlds tallest – and only one had eluded him: Annapurna. He wrote in his farewell dispatch, "So, it’s the end of our 'Triptych', our plan which was rather extraordinary for me - a superb experience at the end of my career in the highest mountains. From a satellite phone in Broad Peak’s base camp, Piotr Pustelnik."

Not so fast!

Now Piotr has to eat his words. But what is life, if not for living! Folks like Piotr do it best closest to the clouds, on the amazing arena of the Himalayan giants. Win or lose, the battle is golden. Welcome back, Piotr!

More about Pustelnik and the team:

Last year, Annapurna was summited only by Peter Hamor and the Kazakh climbers Maxut Zhumayev and Vassiliy Pivtsov (from the north side). All in all Piotr has climbed 13 main summits and 8000m peaks 16 times. Rescues have cost him a number of summits but also gained him an award which he commented, “humanly behavior shouldn’t be the subject of awards.”

Piotr Morawski achieved the first winter climb on Shisha Pangma on January 14, 2005. Also on the summit was Italian Simone Moro, who describes Morawski as one of the best Polish climbers today. Piotr Morawski latest summited Nanga Parbat this summer.

Besides Annapurna main, Broad Peak and Nanga Parbat, Slovak Peter Hámor has summited Everest (1998) and climbed "the Alpine Trilogy" the difficult north faces of Matterhorn, Grandes Jorasses and Eiger.

Piotr's two sons continue the family's mountaineering legacy - with success. In August last year, Adam and Pawel Pustelnik climbed Ak-Su peak, in Kyrgyzstan. The brothers made a new route on the west face of Ortotyubek (also known as the Central Pyramid or Peak 3850). The resulting 1100 meter-long route was called “Amba” (VI, 7c/c+).

Then, the Pustelniks moved to Slesov (also known as the Russian Tower, 4250m), where they teamed up with Slawek Cyndecki for an on sight ascent of Perestroika Crack (VI, 7b, 1000m).
... more : http://www.mounteverest.net/

Latest news : Annapurna West Face Expedition started March 15, 2008 from Warsaw.

TRYPTYK REAKTYWACJA

Autor: Piotr Morawski.    Nie ulega wątpliwości co będzie naszym podstawowym celem: Annapurna. Której Piotrowi brakuje do Korony Himalajów i już trzykrotnie odrzuciła jego zaloty. Resztę trzeba skomponować: aklimatyzacja przed Anną oraz dopełnienie sezonu (czyli Karakorum, do którego zarzekałem się że szybko nie wrócę, a wracam już trzeci raz). Jako aklimatyzacja - Ama Dablam, potem Annapurna, potem Baltoro i dwa projekty: grań Gasherbrumów od I do III oraz grań Broad Peaków od bazy pod K2 po Concordię. Obydwa trawersy jeszcze nie zrobione do końca, chociaż w większej części pokonane. By wspomnieć tylko rajd Kurtyka-Kukuczka, który po wyruszeniu z bazy pod K2 przeszedł wszystkie 3 wierzchołki Broad Peaku. Zespół nie zszedł wtedy granią do Concordii, tylko drogą normalną. Zostaje nam zatem końcówka na zrobienie...   
       

Tryptyk Reaktywacja, cz. 1: mBank Annapurna West Face Expedition


Tryptyk Reaktywacja, część pierwsza: mBank Annapurna West Face Expedition

Celem wyprawy jest pierwsze powtórzenie drogi czeskiej na północno-zachodniej ścianie Annapurny – dziesiątego co do wysokości szczytu ziemi o wysokości 8091 m. n.p.m., a także ukończenie przez Piotra Pustelnika Korony Himalajów. Do Korony Himalajów zaliczane jest 14 gór powyżej 8000 m. n.p.m. Na koncie Piotra Pustelnika znajduje się już 13 ośmiotysięczników, brakuje mu tylko Annapurny. Do tej pory zaledwie 13 osób weszło na wszystkie szczyty ośmiotysięczne. 

Annapurna należy do niskich ośmiotysięczników, jednak jest zaliczana do jednych z najniebezpieczniejszych gór świata. Do 2005 roku zarejestrowano zaledwie 103 wejścia na wierzchołek główny i aż 56 przypadków śmierci. Masyw Annapurny jest bardzo rozległy i składa się z 6 dużych szczytów, czyli głównego wierzchołka i pięciu wysokich siedmiotysięczników. Jest pierwszym ośmiotysięcznikiem zdobytym przez człowieka – 3 czerwca 1950 roku zdobyli ją po ciężkiej walce Maurice Herzog i Louise Lachenal. Jeśli chodzi o polskie wejścia, do tej pory górę zdobyło 8 Polaków:
1987 – Artur Hajzer, Jerzy Kukuczka – pierwsze wejście zimowe,
1991 – Bogdan Stefko, Krzysztof Wielicki, Wanda Rutkiewicz, Ryszard Pawłowski, Mariusz Sprutta,
1996 – Andrzej Marciniak.

Wyprawy mBanku kilka razy próbowały już osiągnąć wierzchołek. Dwukrotnie drogą Boningtona na południowej ścianie w roku 2004 i 2005. W roku 2006 wyprawa Tryptyk Himalajski w składzie Piotr Pustelnik, Peter Hamor (Słowacja), Piotr Morawski oraz Don Bowie (USA) jako cel obrała wschodnią grań, do tej pory zdobytą zaledwie dwukrotnie. Peter Hamor osiągnął wierzchołek główny 21 maja, Piotr Pustelnik i Piotr Morawski dotarli do wierzchołka wschodniego (8010 m n.p.m.). Zawrócili niosąc pomoc Tybetańczykowi, który dostał ślepoty śnieżnej.

W tym roku Piotr Pustelnik postanowił wrócić pod Annapurnę w wypróbowanym składzie – Piotr Pustelnik jako kierownik, Peter Hamor, Piotr Morawski i Dariusz Załuski, który będzie też pełnił funkcję filmowca. Jako cel została obrana droga czeska (lub zwana drogą Gabbarrova) na północno-zachodniej ścianie. Droga ta została pokonana pierwszy i jedyny raz przez zespół Nežerka/Martiš w 1988 roku. Dobry, wypróbowany skład oraz logiczna i bezpieczna linia zwiększają szansę na sukces.

Północno-zachodnia ściana Annapurny i droga Gabbarrova (droga czeska) wraz z miejscami potencjalnych obozów (C1, C2, C3)

W ramach aklimatyzacji przed tak poważnym wyzwaniem została wybrana góra Ama Dablam – jeden z najbardziej charakterystycznych szczytów w rejonie Mt. Everestu o wysokości 6812 m n.p.m. Wysokość tej góry oraz stosunkowa łatwość osiągnięcia wierzchołka dają szansę na naprawdę dobrą aklimatyzację. 

Wyprawa rusza 15 marca z Warszawy. Do połowy kwietnia będzie trwała część aklimatyzacyjna na Ama Dablam. Następnie uczestnicy helikopterem przelecą do bazy pod północną ścianą Annapurny. Powrót planowany jest na 7 maja.

Uczestnicy wyprawy :

Piotr Pustelnik - jest zdobywcą 13 ośmiotysięczników, brał udział w wielu wyprawach w Himalaje, Karakorum i góry świata, wspina się w górach wysokich od 1985 roku
Peter Hamor – zdobywca 5 ośmiotysięczników, najlepszy słowacki himalaista, zdobywca Korony Ziemi, ma na koncie 2 wejścia na szczyty ośmiotysięczne jako pierwszy Słowak
Piotr Morawski – zdobywca 4 ośmiotysięczników, jako pierwszy człowiek zdobył Shisha Pangma zimą,
Dariusz Załuski – zdobywca 4 ośmiotysięczników, brał udział w wielu wyprawach zimowych, wspinaczkę łączy z profesjonalnym filmowaniem, a jego filmy z najwyższych gór świata zdobywają nagrody na festiwalach górskich i podróżniczych.Podziel się
oceń
0
0

komentarze (24) | dodaj komentarz

2007 - Polacy w górach wysokich.

czwartek, 14 lutego 2008 12:40
orginal post : http://everest.bloog.pl/

Po bardzo udanym sezonie 2006 (patrz 2006 - rekordowy polski rok w górach najwyższych), kiedy na wierzchołkach ośmiotysięczników stanęła rekordowa liczba 30 wspinaczy z Polski, a i na niższych siedmiotysięcznych szczytach zanotowano wzmożoną działalność Polaków, można było oczekiwać, że w sezonie 2007 będzie równie dobrze. Tak się jednak nie stało i tylko dziewięciu polskich wspinaczy zdobyło w mijającym roku ośmiotysięczniki.

***

Annapurna Klub Everest 2007 - partnerska wyprawa Klubu Annapurna, której członkowie postawili sobie za cel zdobycie Mt. Everestu (8848 m) północo-wschodnią granią, drogą Mallory'ego i Irvine'a. Wyprawa zakończyła się pełnym sukcesem i wszyscy!!! członkowie wyprawy: Marian Hudek, Roman Dzida i Robert Rozmus stanęli w dniach 15-18 maja na szczycie Everestu, najwyższej góry Ziemi. Była to prawdopodobnie pierwsza polska wyprawa, której wszyscy członkowie weszli na szczyt od relatywnie trudniejszej strony północnej.


Mount Everest od strony północnej (fot. Luca Galuzzi/galuzzi.it)

Alpinus Nanga Parbat Expedition 2007 - w ramach wyprawy na leżący w Karakorum ośmiotysięcznik Nanga Parbat (8125 m) działały dwa niezależne zespoły: Kinga Baranowska z Baskiem Roberto Rojo i Piotr Morawski ze Słowakami Peterem Hamorem i Dodo Kopoldem.

Piotr i obaj Słowacy, dla których wejście na Nanga Parbat miało pomóc w zdobyciu odpowiedniej aklimatyzacji przed głównym celem, jakim było wytyczenie nowej drogi w stylu alpejskim na niezdobytej zachodniej ścianie K2, osiągnęli wierzchołek Nanga 15 lipca po ciężkiej wspinaczce - zob. Morawski, Kopold i Hamor na szczycie!

Piotr Morawski na moich stronach - o jego wyprawach na Nanga Parbat i K2 można poczytać następujace posty :

1. Alpinus Nanga-Parbat Expedition 2007 - Nanga Parbat zdobyta

2. Alpinus Nanga Parbat Expedition 2007 - Nanga Parbat zdobyta - fotogaleria.

3. Alpinus K2 Karakorum Highway 2007 cz1.

4. Alpinus K2 Karakorum Highway 2007 cz2.

5. Alpinus K2 Karakorum Highway 2007 cz3.

6. Alpinus K2 Karakorum Highway 2007 cz4.

Kinga Baranowska na moich stronach - o jej wyprawach na Nanga Parbat można poczytać w postach pokazanych powyżej

i Dhaulagiri następujace posty :

Kinga Baranowska Dhaulagiri 2007 part 1.

Kinga Baranowska Dhaulagiri 2007 part 2.

Kinga Baranowska Dhaulagiri 2007 part 3.

Kinga Baranowska Dhaulagiri 2007 part 4

Kinga Baranowska Dhaulagiri 2007 part 5

Kinga Baranowska Dhaulagiri 2007 part 6

Kinga Baranowska Dhaulagiri 2007 part 7 final


Flanka Diamir na Nanga Parbat (fot. Bogdan Jankowski)

18 lipca, jako czwarta Polka na szczycie Nanga Parbat stanęła także Kinga Baranowska, która po wcześniejszej aklimatyzacji zdobytej na Denali (6194 m), sprawnie poradziła sobie na Drodze Kinshofera, biegnącej ścianą Diamir - zob. Kinga Baranowska na Nanga Parbat


Kinga Baranowska na szczycie Nanga Parbat, 18 lipiec 2007 (fot. arch. Kinga Baranowska)

Śladami Wandy Rutkiewicz - Broad Peak/K2 Expedition 2007 - wyprawa zorganizowana w 15. rocznicę zaginięcia Wandy Rutkiewicz na Kangdzendzondze. Zakończona połowicznym sukcesem w postaci zdobycia 20 lipca szczytu Broad Peak (8051 m) przez Olafa Jarzemskiego, Jurka Natkańskiego i Jacka Telera. Po wypadku Anny Czerwińskiej na Broad Peak i załamaniu pogody pod K2, zrezygnowano z głównego celu wyprawy. Jedynie Jacek Teler po przyłączeniu się do międzynarodowej grupy wspinaczy, próbował bez powodzenia ataku na drugi szczyt ziemi - zob. Trzech Polaków na Broad PeakuBroad Peak (fot. maratonczyk.pl)

Gasherbrum I 8080 m - bez medialnego rozgłosu i w pojedynkę szczyt Gasherbrum I zdobył w dniu 30 lipca Paweł Michalski. Atak z obozu III na 7000 m trwał 15 godzin. Niestety z uwagi na duże zagrożenie lawinowe nie udało się Pawłowi wejść na drugi cel wyprawy, sąsiedni łatwiejszy Gasherbrum II.


Paweł Michalski na wierzchołku Gasherbrum I (fot. arch. Paweł Michalski/pza.org.pl)

***

żródło : http://www.wspinanie.pl/
Podziel się
oceń
0
0

komentarze (3) | dodaj komentarz

Polish winter expedition to K2, 2002/3. /Version polish and english/

środa, 02 stycznia 2008 20:09

Polish winter expedition to K2, 2002/3 (8611m) led by Krzysztof Wielicki, Poland’s most accomplished Himalayan climber and conqueror of 14eight-thousanders”.The expedition has broken the altitude record that man has ever achieved in winter on K2 (Chogori).

During the expedition as a base camp tent was used Marabut’s tent - K2.

K2 is considered the ultimate climb. It is located in Karakoram, on the border of China and Pakistan near the Silk Route. The history of its exploration is long and dramatic. Until today only almost 200 people reached the summit, but none of them in wintertime. Poles achieved much in the struggle with this mountain during summer. Our climbers led or marked out four routes there. The first Pole, and at the same time the first woman to climb the K2 summit was Wanda Rutkiewicz.

K2 will be climbed from the northern side. The current leader of the expedition Krzysztof Wielicki successfully ascented the mountain in the summer of 1996.

Only 8 out of 14 highest peaks over 8000m were climbed in the winter. Poles were the first to climb them all and are still continuing the idea of the Polish Program of Winter Exploration of the Himalayas and Karakoram. Himalaism still remains a high-class sports challenge.

The current expedition is a tribute to Andrzej Zawada, a creator of the idea of climbing the highest mountains in the winter.

The leader of the expedition Krzysztof Wielicki is the fifth person to climb all 14 highest mountains in the world. Three of them (including Mount Everest) he climbed first, alone and taking new routes and in the winter.

K2, otherwise known as Chogori, is the world’s second highest peak after Mount Everest, extending to a height of 8611 m above sea level. It is located in the Baltoro Mustagh Range situated within the Karakoram Region that lies along the border between China and India. K2 is perceived as the world’s most difficult mountain to climb.

The vast Baltoro Glacier slowly flows down its slopes. An Italian team was the first to ascend to the peak of K2, doing so on July 31, 1954. Since then, no more than 200 climbers have reached the acme. One out of every seven of them have perished on the mountain’s slopes.

The first woman to stand atop K2 was Wanda Rutkiewicz. No one has yet succeeded in scaling the peak in winter. Extreme weather conditions reign in the region around K2. In winter the temperature descends to negative 45 degrees Celsius, while wind speeds reach as much as 200 kilometers per hour.

The last attempt at conquering the peak in winter, undertaken by a team lead by Krzysztof Wielicki, also ended in failure. The expedition began on December 16, 2002 and ended on February 28, 2003. Immediately after his return to Poland on March 18, 2003, Krzysztof Wielicki stated, “The mission of ascending the peak has not ended, but rather been suspended. I will not give any dates, but I assure you that I will return to K2. One does not combat a mountain, one struggles against adversities. These adversities include snow, hurricane winds, and exhaustion.”The Polish expedition arrived at an altitude of 7700 meters before suspending the ascent.

 

more : Netia K2 Polska Wyprwa Zimowa

Pierwsze wejścia :

L.p. Nazwa Wysokość m n.p.m. Data zdobycia Pierwsi zdobywcy Data zdobycia winter Pierwsi zdobywcy winter
1 Mount Everest ok. 8850 29 maja 1953 Edmund Hillary (Nowa Zelandia),Norgay Tenzing (Nepal) 17 lutego 1980 Krzysztof Wielicki iLeszek Cichy (Polska)
2 K2 8611 31 lipca 1954 Achille Compagnoni iLino Lacedelli (Włochy)   niezdobyty zimą
3 Kanczendzonga 8586 25 maja 1955 George Band iJoe Brown (Anglia) 11 stycznia 1986 Jerzy Kukuczka iKrzysztof Wielicki (Polska)
4 Lhotse 8516 18 maja 1956 Fritz Luchsinger iErnst Reiss (Szwajcaria) 31 grudnia 1988 Krzysztof Wielicki (Polska)
5 Makalu 8463 15 maja 1955 Lionel Terray iJean Couzy (Francja)   niezdobyty zimą
6 Cho Oyu 8201 19 października 1954 Sepp Joechler iHerbert Tichy (Austria),Psan Dawa Lama (Nepal) 12 lutego 1985 Maciej Berbeka iMaciej Pawlikowski (Polska)
7 Dhaulagiri 8167 13 maja 1960 Kurt Diemberger iAlbin Schelbert (Austria),Nawang Dorje (Nepal) 21 stycznia 1985 Andrzej Czok iJerzy Kukuczka (Polska)
8 Manaslu 8156 9 maja 1956 Toshio Imanishi (Japonia),Gyaltsen Norbu (Nepal) 12 stycznia 1984 Maciej Berbeka iRyszard Gajewski (Polska)
9 Nanga Parbat 8126 3 lipca 1953 Hermann Buhl (Austria)   niezdobyty zimą
10 Annapurna I 8091 3 czerwca 1950 Maurice Herzog iLouis Lachenal (Francja) 3 lutego 1987 Artur Hajzer iJerzy Kukuczka (Polska)
11 Gasherbrum I 8068 4 lipca 1958 Andy Kauffman iPete Schoening (USA)   niezdobyty zimą
12 Broad Peak 8047 9 czerwca 1957 Hermann Buhl,Kurt Diemberger,Markus Schmuck iFritz Wintersteller (Austria)   niezdobyty zimą
13 Gasherbrum II 8035 7 lipca 1956 Sepp Larch,Fritz Moravec iHans Willenpart (Austria)   niezdobyty zimą
14 Shisha Pangma 8013 2 maja 1964 Hsu Ching (Chiny) 14 stycznia 2005 Piotr Morawski (Polska) iSimone Moro (Włochy)

Netia K2 - Polish Winter Expedition (2003/2004)

18 marca 2003r. wróciła do Polski zimowa wyprawa na drugi szczyt Ziemi - K2 - zwany tez Czogori(8611 m), starająca się zdobyć szczyt od północnej, chińskiej strony. Jej kierownikiem z ramienia Polskiego Związku Alpinizmu był Krzysztof Wielicki, jeden z najwybitniejszych himalaistów na świecie.

K2 jest najtrudniejszym do zdobycia ośmiotysięcznikiem. Leży w paśmie Karakorum na granicy Chin i Pakistanu w pobliżu antycznego Jedwabnego Szlaku. Historia jego eksploracji jest długa i dramatyczna. Do dzisiaj na jego wierzchołku stanęło niespełna 200 osób. W zimie nie udało się to jeszcze nikomu.

Polacy mają wiele osiągnięć na tej górze w letnich sezonach. Nasi alpiniści poprowadzili lub wytyczyli na niej cztery drogi. Pierwszym Polakiem, a zarazem pierwszą kobietą na szczycie K2 była Wanda Rutkiewicz. Góra gór jednak nie zawsze była łaskawa. Latem 1986 roku na zboczach K2 zginęło 13 osób, w tym trójka Polaków.

Celem zakończonej wyprawy było zdobycie K2 Filarem Północnym, którym Krzysztof Wielicki wspiął się na wierzchołek latem 1996r. Wierzchołek nie został osiągnięty, a wyprawa zakończona została akcją ratunkową, w której uratowano Marcina Kaczkana. Krzysztof Wielicki wraz z Denisem Urubko nie zdecydowali się rozpocząć ataku szczytowego po raz drugi. Wyprawa zakończyła się jednak sukcesem. Himalaiści weszli na wysokość prawie 7700m. Obóz IV postawili na wysokości 7630m. Tak wysoko zimą nikt jeszcze tam nie był. Uratowali również życie swojemu koledze, przedkładając ludzkie życie i partnerstwo nad celem wyprawy.

Z Korony Himalajów - 14 szczytów ośmiotysięcznych naszej planety, tylko 8 zostało pokonanych zimą. Pierwsze 7 wejść zimowych należy do Polaków, którzy konsekwentnie starają się realizować Polski Program Zimowej Eksploracji Himalajów i Karakorum - w dobie komercjalizacji wspinaczki wysokogórskiej pozostający wyzwaniem sportowym najwyższej próby. Wejście 8-me to Shisha Pangma , rok 2005 , i zdobywcą też był Polak Piotr Morawski , ale dokonał tego wraz z Włochem Simone Maro , jak dotąd jedyny himalaista nie będący Polakiem , który zdobył zimą ośmiotysięcznik. Zobacz post : Polish - Italian winter expedition to Shisha Pangma .

Wyprawa na K2 poświęcona była pamięci Andrzeja Zawady, twórcy idei zmierzenia się z najwyższymi szczytami świata zimą. Kierownik ekspedycji, Krzysztof Wielicki jest piątym człowiekiem, który zdobył Koronę Himalajów, 14 ośmiotysięczników. Na trzy z nich (w tym na Mount Everest), wszedł zimą jako pierwszy. Wspinał się na nie także samotnie, w stylu alpejskim i nowymi drogami. Zimowe K2 od lat jest dla niego największym wyzwaniem, dlatego już teraz zapowiada, że tam wróci.W swoim przyszłym składzie widzi młodych himalaistów, którzy doskonale spisali się podczas tej wyprawy.

Próbą zimowego podboju K2 od strony północnej, alpiniści zakończyli ogłoszony przez Organizację Narodów Zjednoczonych Międzynarodowy Rok Gór.

więcej informacji o tej wyprawie : Netia K2 Polska Wyprwa Zimowa

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


czwartek, 22 marca 2018

Kalendarz

« marzec »
pn wt śr cz pt sb nd
   01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

O moim bloogu

o Everescie.. to blog o wyprawie na dach świta o marzeniu .. o zdobywcach, himalaistach, wyprawach, trekkingu, podróżach na koniec świata..

Kontakt


hidentity.org

Ulubione strony

Subscribe


AddThis Feed Button


structured settlementsLubię to

Więcej w serwisach WP

Facet

Pytamy.pl